Menu

Pojmy

Jak vybrat nejlevnější pojištění na trhu?

Jak vybrat nejlevnější pojištění na trhu?

Povinnému ručení se jako řidič prostě nevyhnete (pokud nepracujete u BIS nebo jiných oficiálních institucí, jejichž vozidla jsou od povinnosti mít povinné ručení oproštěna), a protože jde často o nezanedbatelný obnos peněz, který musíte každý rok za své vozidlo platit, je vhodné a prospěšné si to správné povinné ručení vybrat, hezky podle svých představ a nároků. Na českém trhu je toto zákonné pojištění poskytováno mnoha a mnoha pojišťovnami, tudíž je z čeho vybírat.

malý objem = nižší cena pojištěníJe potřeba si uvědomit, jaké faktory cenu povinného ručení ovlivňují, ať už směrem dolů nebo nahoru, a podle toho si vybrat pojišťovnu. V první řadě jde o objem motoru vozidla a dalo by se říct, že čím více, tím hůře. Za větší objem motoru zaplatíte tedy zpravidla více, v případě extrémnějších rozdílů i o mnoho tisíc.

Velký vliv hraje maximální výška pojistného plnění. Minimální výše je 35 000 000, za víc si musíte připlatit. Pokud byste způsobili při nehodě vyšší škodu, než je vaše maximální pojistné plnění, musíte zbytek zaplatit sami.

Mezi důležité faktory patří i stáří vozu, kde se hlavně u velmi starých aut s rokem výroby nižším než 1952 nebo s průkazem veterána platí jen zlomek ceny povinného ručení.

na <a href=pojištění můžete ušetřit pokud jste dlouho neboural"> Možná nejdůležitějším faktorem, kde se pojišťovny velmi liší a který můžete sami ovlivnit, jsou takzvané bonusy a malusy. Jde o výhody/nevýhody, slevy a navýšení z ceny povinného ručení, které klient pojišťovny získá za čas, kdy nezpůsobí dopravní nehodu. Nejčastější je bonus 5% za 12 měsíců bez nehody. Pokud k nehodě dojde, běžné je vymazání 24-48 měsíců z těchto bezeškodných měsíců, přičemž se ale můžete dostat i do minusových hodnot - to je právě okamžik, kdy mluvíme o malusech, které základní cenu povinného ručení zvyšují. Může se stát, že narazíte i na další výhody a nevýhody, například „přirážky“ mladým a nezkušením řidičům, ale to už jsou spíše výjimky.

Nejlepším způsobem pro základní orientaci ve výši povinného ručení pro vaše auto a vaši osobu jsou online kalkulátory, které dokážou všechny tyto faktory zohlednit a doporučit produkt vhodný právě pro vás a vaše vozidlo.

Podobné články

Pokuty za neuzavření zákonného pojištění vozidla

Povinné ručení je opravdu povinné, a to ze zákona. Pokud budete provozovat motorové vozidlo bez něj, nebo pokud u sebe nebudete při policejní kontrol...

Postup při nehodě v ČR

Stane-li se dopravní nehoda, je důležité zachovat klid a zajistit situaci na místě nehody. Také se snažte zabránit řetězové havárii tím, že ...

Pojištění auta proti krádeži

I když máte drahé zabezpečovací systémy, alarmy a řetězy na volant, může se vám stát, že vaše auto bude odcizeno. To je samozřejmě smůla a n...

Aktuality ze světa pojištění