Menu

Pojmy

Nákup aut ze zahraničí

vyhlídnuté auto v zahraničí„V České republice je všechno nejdražší.“ To je populární tvrzení, které ačkoliv nebude úplně tak pravdivé, s mírnou nadsázkou nebude tak daleko od skutečného stavu věcí. V ČR je opravdu spousta věcí předražených, ať je to způsobeno čímkoliv. Navíc jsme malý trh s ne zrovna dlouhou tradicí západních nebo třeba asijských automobilek v oběhu. Hlavně z těchto důvodů je velmi oblíbeným místem pro nákup automobilů zahraničí. Třetím důvodem může být i to, že ve vyspělejších státech se lidé starají o svá auta často lépe, tudíž je větší pravděpodobnost, že narazíme na kus, který se nám okamžitě nerozsype.

lepší stav ojetých automobilů ze zahraničíPřekážek přitom není tolik, kolik by se mohlo na první pohled zdát a všechny jsou dobře známé a snadno překonatelné. Většina zájemců bude pravděpodobně nejvíce pokukovat po nákupu automobilů z Německa, což lze opravdu doporučit. Jednání bazarů je příkladné, auta zpravidla kvalitní, sortiment aut široký, ceny velmi výhodné, jazyková bariéra minimální (můžete se s trochou štěstí domluvit i anglicky) a k našim západním sousedům je to „co by kamenem dohodil“.

Co je nutné překonat?

Problémů není moc. Zaprvé již zmíněný jazyk, s tím se musí každý poprat podle svého nebo doufat v prodejcovu obstojnou znalost anglického jazyka. Pak tu máme otázku DPH, která se jinak platí u nových a jinak u ojetých aut. U nových aut platí DPH pouze a jenom v České republice, ale v případě ojetého automobilu je tomu naopak, DPH zaplatíte v zemi nákupu.

Dalším problémem je samotný převoz automobilu. V zemi nákupu musíte sjednat krátkodobé povinné ručení, zakoupit dočasné poznávací značky a vše samozřejmě zaplatit (tyto náklady se v Německu pohybují v řádech stovek eur). Není to však velký problém, a pokud se dobře připravíte, jde o záležitost na jedno odpoledne, se kterou vám dokonce mohou zaměstnanci prodejce pomoci, když narazíte na ty ochotnější.

V České republice pak nastává klasický kolotoč přihlašování, pojištění, STK,… A v tomto stádiu už platíte jen za individuální dovoz automobilu a u STK si musíte dát pozor, aby ji servis u aut ze zahraničí prováděl.

Obecně lze říct, že trochu námahy navíc se tady rozhodně vyplatí. Můžete ušetřit desítky až stovky tisíc korun, ať už u aut nových nebo ojetých. Zároveň také získáte s vysokou pravděpodobností auto v lepším stavu. Jediný, kdo na tom bude bit, jsou prodejci automobilů v České republice, ale zbytečně vysoké ceny si zákazník nemusí nechat líbit, k čemuž v poslední době dospívá stále více lidí.

Aktuality ze světa pojištění