Menu

Pojmy

Pokuty za neuzavření zákonného pojištění vozidla

Pokuty za neuzavření zákonného pojištění vozidla

Povinné ručení je opravdu povinné, a to ze zákona. Pokud budete provozovat motorové vozidlo bez něj, nebo pokud u sebe nebudete při policejní kontrole mít takzvanou zelenou kartu, vystavujete se riziku vysokých pokut.

Situace je následující - zastaví vás kontrola a vy u sebe z jakéhokoliv důvodu nemáte Zelenou kartu. K čemu dojde? Policisté vám na místě dají pokutu 1500Kč, nebo přestupek postoupí do správního řízení, kde můžete dostat pokutu až tři tisíce korun - to je už skoro roční výše povinného ručení pro mnoho automobilů. Po obou těchto variantách však dochází na nemilou věc, tedy šetření kvůli podezření ze spáchání přestupku provozování nepojištěného vozidla.

Pokud tedy z jakéhokoliv důvodu provozujete nebo necháváte provozovat vozidlo bez povinného ručení (platí například i pro případ, že je vaše vozidlo v autobazaru a někdo jiný s ním jede na testovací jízdu a podobně), hrozí vám pokuta mnohem vyšší. Za neodevzdání SPZ je to 5 000-20 000Kč. Provozování nepojištěného vozidla pak dokonce pod pokutou 5000-40 000 Kč, což už je pořádná částka.

bez povinného ručení platíte škodu vySnad nejdůležitější „argument“ však přichází v případě způsobení nehody takovým nepojištěným vozidlem. Škodu zaplatí Česká kancelář pojistitelů, která následně bude velmi účinně a bez kompromisů vymáhat celou částku na osobách, které se na tomto zanedbání podílely. Tady jdou částky nezřídkakdy do milionů a člověk si tím může doslova zkazit celý život.

Podobné články

Jak vybrat nejlevnější pojištění na trhu?

Povinnému ručení se jako řidič prostě nevyhnete (pokud nepracujete u BIS nebo jiných oficiálních institucí, jejichž vozidla jsou od povinnos...

Aktuality ze světa pojištění