Menu

Pojmy

Postup při nehodě v ČR

Postup při nehodě v ČR

Stane-li se dopravní nehoda, je důležité zachovat klid a zajistit situaci na místě nehody. Také se snažte zabránit řetězové havárii tím, že na dotyčné místo upozorníte výstražným trojúhelníkem, praporkem či blikajícím světlem. Jsou-li v místě zranění, zavolejte zdravotnickou pomoc.

A co dál? Je třeba volat policii nebo to s dalším účastníkem, popř. účastníky vyřídíte sami?

Kdy je třeba volat policii?

Stane-li se dopravní nehoda, je nutné nejdříve zvážit, zda je nutné zavolat policii. Můžete se s druhým řidičem domluvit a vyřešit to bez mužů zákona. Jsou však případy, kdy jste povinni hlásit dopravní nehodu policii. Je to v těchto případech:

  • dojde-li ke zranění osob
  • hmotná škoda na některém ze zúčastněných automobilů přesahuje částku 50 000 Kč
  • pokud se nedohodnete s dalšími účastníky nehody
  • je-li hmotná škoda způsobená třetí osobě

Postup v případě, že nevoláte policisty

záznam můžete napsat klidně na papírDůležité je dohodnout se s druhým účastníkem nehody na zavinění. Nejlépe bude, učiníte-li tak pomocí tiskopisu „Evropský záznam o dopravní nehodě“. Je samozřejmě pravděpodobné, že ho u sebe mít nebudete. V tom případě lze využít i list volného papíru. Obě strany musí být na tomto papíře podepsaní.

A co je nutné zaznamenat? Především zapište jména a adresy řidičů a svědky dopravní nehody. Byla-li vám způsobená škoda na vašem vozidle, požadujte od řidiče, který zavinil dopravní nehodu, občanský průkaz a doklad o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Odtud si poznamenejte jméno, příjmení a bydliště řidiče, jméno, příjmení a bydliště vlastníka vozidla, typ a SPZ vozidla, údaje pojištění i s číslem dokladu. Pokud vám škůdce nesdělil údaj o pojistiteli vozidla, můžete se obrátit na Českou kancelář pojistitelů.

Způsobili jste nehodu vy? Předložte příslušné doklady a písemně oznamte škodu pojišťovně, která ji za vás uhradí.

Podobné články

Pojištění auta proti krádeži

I když máte drahé zabezpečovací systémy, alarmy a řetězy na volant, může se vám stát, že vaše auto bude odcizeno. To je samozřejmě smůla a n...

Jak vybrat nejlevnější pojištění na trhu?

Povinnému ručení se jako řidič prostě nevyhnete (pokud nepracujete u BIS nebo jiných oficiálních institucí, jejichž vozidla jsou od povinnos...

Aktuality ze světa pojištění